Science magazin

Světlo odrážející čerstvý sníh může zastínit Měsíc

Od Nola Taylor Redd 9. srpna 2019, 13:25

Umělé světlo, které odrazí sníh, může být dvakrát jasnější než úplněk, ukazuje nová studie. A to by mohlo znamenat špatné zprávy pro města, která se snaží snížit světelné znečištění.

Vědci studovali rozdíly v jasu oblohy ve třech oblastech: ve vesnici poblíž polárního kruhu a na předměstí Německa, a to jak s nedávno napadaným sněhem, tak i na odlehlé lotyšské pláži bez sněhu. Pokrývka nového sněhu by mohla zvýšit jas světla na obloze nad příměstskou oblastí až o 33% za jasné noci, tým tento měsíc podává zprávu v časopise Journal of Imaging . Když bylo oblačno, jas stoupl téměř o 200%, více než dvakrát jasněji než úplněk.

Nadměrné světlo kolem příměstských oblastí blokuje matné hvězdy, takže z oblohy je mnohem méně zajímavé místo, píší autoři, kteří nazývají své výsledky "dosti alarmujícími". Ještě důležitější je, že to také ovlivňuje živé věci, měnící se denní rytmy, migrační vzorce a dokonce i reprodukční cykly .

Milovníci temného nebe a ochránci přírody naléhali na města, aby přešli na svítidla se stíněnými žárovkami, aby se snížilo množství světla rozjasňujícího noční oblohu. Nová studie však naznačuje, že tento přístup nemusí vždy fungovat, protože toto světlo se může odrážet zpět k nebi, zejména pokud právě napadl sníh. Výzkumníci naznačují, že použití adaptivního inteligentního venkovního osvětlení, které by po sněžení automaticky stmívalo zdroje, by mohlo pomoci snížit tuto "sněhovou záři".

Publikováno v: Science

  • doi: 10,1126 / science.aaz 0624

Nola Taylor Redd