Hmyzí apokalypsa

Mohou vědci pomoci hmyzu přežít v noci fatální přitažlivost ke světlu? 

Zdroj:

Pouliční světla lákají miliony jepic na smrt, jak je vidět na tomto mostě ve španělské Navaře. Vědci testují způsoby, jak udržet hmyz blíže k vodě. 

EDUARDO BLANCO / MINDEN PICTURES

Mohou vědci pomoci hmyzu přežít v noci fatální přitažlivost ke světlu?

Od Elizabeth Pennisi 4.5. 2021, 17:40

Každé léto dochází na mostech po celém světě k masakrům jepic. Za prvé, teplé počasí podněcuje transformaci vodních larev hmyzu. Během několika hodin vyletěli dospělí létající jedinci z potoků, řek a jezer a toužili po párování a kladení vajec po milionech.

Ale mosty osvětlené umělým světlem mohou nově objevené dospělé jedince odlákat od vody. Jiní, zmatení leskem reflexního chodníku, místo vody shazují vajíčka na mostní vozovku. Protože jepice regulují růst řas a jsou potravou pro ryby, může se osud tohoto skromného hmyzu odrážet v ekosystémech, říká Ádám Egri, biologický fyzik z Centra pro ekologický výzkum v Budapešti v Maďarsku, který se tam snaží zachránit ohrožené jepice.

Jepice nejsou samy ve své fatální přitažlivosti ke světlu..., světlu, které vědci označují jako ALAN: umělé světlo v noci. Studie z celého světa zjišťují znepokojující dopady na páření a hojnost hmyzu, říká Stéphanie Vaz, entomoložka z hlavního kampusu Federální univerzity v Rio de Janeiru. V minulém roce vědci publikovali první experimentální a regionální studie problému a v březnu se tématu ochrany hmyzu a rozmanitosti věnovalo zvláštní vydání.

Někteří vědci si myslí, že jasnější noci mohou být faktorem nedávno zdokumentovaného úbytku hmyzu, říká Stephen Ferguson, fyziologický ekolog na College of Wooster. S poklesem počtu hmyzu na některých místech o 80% a 40%. Některé druhy, tak posle odhadů směřují k vyhynutí "Někteří vědci začali troubit na poplach na znamení počínající hmyzí apokalypsy "," říká Ferguson. "ALAN je téměř jistě jedním z určujících činitelů."

I když troubí na poplach, vědci poukazují na jednoduchá řešení. Například Egri zjistil, že montáž jasných světel nízko po stranách mostů udržuje jepice blízko vody. Vědci jsou však "stále na samém začátku příběhu globálního, ekologicky šetrného umělého osvětlení," říká.

Mnoho hmyzu a dalších zvířat je přitahováno světlem, protože závisí na navigaci na Měsíci nebo Slunci, říká Ferguson. A světlo v noci se zvyšuje až o 40% ročně, uvedl výzkumník ALAN Franz Hölker ze Svobodné univerzity v Berlíně, který tento odhad vypočítal pomocí satelitu, využití energie a dalších údajů. Města používají více světelných diod, jejichž modré světlo je jasnější než žlutá záře pouličních lamp sodíkových lamp.

Dokonce ani tmavé oblasti již nejsou příliš tmavé. "Chráněná území nejsou schopna tlumit tyto intenzity světla, jak jsme si mysleli," říká Vaz. Za nocí bez měsíce umělá záře oblohy nyní převyšuje kombinované světlo hvězd a jiných přírodních zdrojů o 22% , přičemž jsou neúměrně ovlivněna horká místa biologické rozmanitosti, Brett Seymoure, ekolog na Washingtonské univerzitě v St. Louis, a jeho kolegové referují v předtiskové elibrary SSRN.

Vzhledem k mnoha dalším faktorům, které také škodí hmyzu, jako je degradace stanovišť a změna klimatu, je propojení světla s úbytky druhů fatální. "Je to velmi podceňované pole," říká Hölker. Rozptýlené studie však naznačují, že dopad může být silný. Spolu s dalšími vypočítal, že 9 milionů pouličních lamp v Německu přitahuje přibližně 1 miliardu hmyzu za noc, z nichž mnohé zahynou nebo jsou zabity netopýry a jinými predátory. Vědci odhadují, že nejméně jedna třetina hmyzu rojícího se kolem umělých světel umírá vyčerpáním nebo je sežrána dravci.

V národním parku Grand Teton, nový systém stmívače, načervenalé světla přitahuje méně hmyzu - a umožňuje návštěvníkům vidět hvězdy.

BARBER LAB / HUNTER COLE

Jedna nedávná studie podtrhuje rozsah účinku. V noci z 27. července 2019 přilákala záře laserových světel Las Vegas obrovské množství migrujících kobylek do vzduchu nad městem, uvádí se v dokumentu Biology Letters z 31. března. Mraky kobylek byly viditelné na meteorologickém radaru; odhadem počtu hmyzu pozorovaných na radaru před rojem, během něj a po něm Elske Tielensová, ekologka z University of Oklahoma, Oklahoma City, a její kolegové vypočítali, že na svém vrcholu vážil roj 30,2 tuny a obsahoval 48 milionů kobylek .

"V tu jedinou červencovou noc bylo ve vzduchu více kobylek než lidských návštěvníků Las Vegas za celý rok," říká Tielens. "To se pravděpodobně děje v menším měřítku na mnoha místech a s mnoha hmyzími druhy ," dodává Ferguson.

V Nizozemsku konsorcium univerzit, neziskových organizací, průmyslu a vlády zkoumá dopady světla na místní ekosystémy prostřednictvím projektu Světlo v přírodě. Nastavil dlouhodobé experimenty na sedmi sadách pozemků v tmavých oblastech. Vědci osvětlili některé zápletky světly různých barev a sledovali společenství netopýrů a hmyzu. Mezi lety 2012 a 2016 zůstal počet můr na tmavých pozemcích stabilní, ale v osvětlených oblastech se snížil o 14%, uvedl Roy van Grunsven, entomolog z Dutch Butterfly Conservation, a jeho kolegové v červnu 2020 v časopise Current Biology .

"Tato studie představuje doposud jediný publikovaný experimentální důkaz" o dlouhodobých účincích ALAN, říká Douglas Boyes, entomolog z britského Centra pro ekologii a hydrologii ve Wallingfordu. "Závěrem je, že můry jsou bombardovány nepřirozenými nočními podmínkami, na které jejich senzorické systémy nejsou přizpůsobeny," dodává Seymoure.

Většina výzkumu umělého světla dosud probíhala v mírném podnebí. Modelové studie však poukazují na světelné znečištění jako na možnou příčinu poklesu rozmanitosti světlušek v atlantickém lese v Brazílii. A Jessica Deichmann, aplikovaná ekoložka ze Smithsonian Conservation Biology Institute, zdokumentovala, co se stane, když se poprvé rozsvítila elektrická světla v odlehlém tropickém pralese v Peru. "Z první ruky jsem byla svědkem skutečně mohutných bouřkových mraků hmyzu přitahovaných ke světlům, když jsou poprvé instalovány, a na tento pohled je těžké zapomenout," říká. Většina hmyzu, zejména létající mravenci a mouchy, umírá vyčerpáním nebo jsou sežrány.

Bojí se, že noční svícení vymýtí nebo omezí opylování a další ekosystémové služby poskytované těmito druhy. Stejně jako stále více výzkumníků ALAN tedy hledá řešení. Její tým vytvořil experimentální pozemky v lese osvětlené světly různých barev a objevil jantarová světla, která přitahovala o 60% méně hmyzu než bílé světlo.

Ale to, co je dobré pro některý létající hmyz, může být špatné pro ostatní, jak popsala v lednu na virtuální schůzce Společnosti pro integrativní a srovnávací biologii absolventka univerzity Tufts Avalon Owens. Owens vyhodnotila, jak světlušky a další létající hmyz reagovaly na červené, modré a jantarové světlo v Kellettville v Pensylvánii, ve venkovské oblasti s malým světelným znečištěním a tolika světluškami Photinus carolinus , že město každoročně pořádá festival světlušek. Pozorováním světlušek ve volné přírodě "Zjistil jsem, že červené světlo je" nejlepší "a jantarová barva je" nejhorší "pro zasahování do námluv," říká.

V laboratoři zjistila, že v jantarovém světle "samičky téměř úplně potemnějí", takže samečci je nemohli najít, uvedli spolu se svými kolegy ve zvláštním vydání.

Egri a jeho kolegové také testovali dopad barev, viseli majáky různých odstínů nízko na můstku a poté fotografovali a počítali jepice. Modrá světla, která byla ještě jasnější než nažloutlá světla silnic, udržovala více hmyzu v blízkosti vody. U dvou pramenů nyní modré majáky instalované na mostě Tahitótfalu v severním Maďarsku svítily 3 hodiny po západu slunce, zatímco světla na vozovce stmívala. Zdá se, že to funguje, říká Egri. "Řeku neopustili žádné jepice."

Jinde se testují tlumená a červenější světla, mimo jiné v návštěvnickém centru v národním parku Grand Teton. Egri však říká, že úsilí jeho a ostatních "je stále příliš málo". Deichmann souhlasí s tím, že jsou zapotřebí ambicióznější opatření. Kvůli hmyzu a ekosystémům: "Je naprosto nezbytné zajistit, aby podstatné oblasti naší planety zůstaly navždy temné."

* Oprava, 5. května, 9:45: Starší verze tohoto příběhu chybně napsala jméno Douglase Boyese .

Publikováno v:

  • Rostliny a zvířata

doi: 10,1126 / science.abj3119

Elizabeth Pennisi

Liz je hlavní korespondentka zabývající se mnoha aspekty biologie pro vědu .

_____________________________________________________________________

Daily Mail online zveřejněno:  17:16 GMT, 22 November 2019 

Vědci tvrdí, že světelné znečištění rozdmýchává hmyzí apokalypsu - od uhnání nočního hmyzu k smrti až po neschopnost uniknot dravcům

  1. Odborníci přezkoumali přes 200 studií dopadů umělého světla na hmyz
  2. Světelné znečištění má různý dopad na hmyz, který může otřást celým potravinovým řetězcem
  3. Obává se, že 40 procent plazů by mohlo za několik desetiletí vyhynout
  4. Vědci vybízejí lidi, aby v noci omezovali používání umělého světla

Níže odkaz na článek

Myslím, že už jde o víc než o to, že někdo tvrdí, že potřebuje v noci vidět ...

NEPOTŘEBUJE - CENA ZA NOČNÍ SVÍCENÍ JE FATÁLNÍ !!!