Industry group & IDA

Průmyslové skupiny spolupracují na snížení globálního znečištění světlem

Ve čtvrtek 16. dubna 2020 oznámila Mezinárodní asociace temné oblohy (IDA) a Illuminating Engineering Society (IES) plány na řešení globálního problému světelného znečištění - stále naléhavější jevy, které negativně ovlivňují životní prostředí a stav člověka, zejména v husté, městské oblasti.

Jako první krok představenstvo obou organizací jednomyslně přijalo pět principů odpovědného venkovního osvětlení ve snaze vést průmysl - ve Spojených státech a na celém světě - k vývoji sociálně a environmentálně odpovědnějších řešení. "Zásady jsou založeny na jednoduchých nápadech," říká Brian Liebel, ředitel standardů a výzkumu pro IES. Obsahují:

  1. Všechna světla by měla mít jasný účel : Před instalací nebo výměnou světla zjistěte, zda je nutné, a zvažte, jaký dopad to bude mít na okolí, s přihlédnutím k přírodě a udržitelnosti. V některých případech může reflexní barva nebo odrazky na značky, obrubníky a schody snížit potřebu trvale instalovaného osvětlení.
  2. Světlo by mělo být nasměrováno pouze tam, kde je to nutné : Použijte stínění a pečlivé zaměřování k nasměrování paprsku světla tak, aby směřoval dolů a aby se nerozlil.
  3. Světlo by nemělo být jasnější, než je nutné : Použijte nejnižší požadovanou úroveň světla a mějte na paměti podmínky povrchu, protože některé povrchy odrážejí světlo do noční oblohy.
  4. Světlo by mělo být používáno, pouze když je to užitečné : Pomocí ovládacích prvků zajistěte, aby světlo bylo v případě potřeby k dispozici, tlumené nebo vypnuté.
  5. Použít teplejší barevné teploty : Omezte množství kratších vlnových délek (modro-fialové) světlo, které je považováno za škodlivé.

Zdrojwww.architecturalrecord.com